Dla początkujących narciarzy dziwnym może wydać się fakt, że sprzęt narciarski jest rozróżniany na narty damskie i narty męskie. Choć taki podział może, na oko, przywodzić na myśl zwykły chwyt marketingowy – jest zupełnie inaczej. Okazuje się, że budowa nart dopasowanych do potrzeb kobiet i mężczyzn ma szereg praktycznych i funkcjonalnych zalet. Oto one.

Narty męskie i narty damskie – podstawowe różnice

Konstrukcja nart męskich i nart dla kobiet różni się, przede wszystkim, ze względu na inne położenie środka ciężkości u obu płci. Z przyczyn anatomicznych, środek ciężkości kobiecego ciała znajduje się od 8 do 15% niżej niż środek ciężkości u mężczyzn. W związku z tym, wiązania na nartach dla kobiet umiejscowione są około dwa centymetry bliżej przedniej części nart, niż wiązania w nartach męskich. To jednak nie koniec różnic – kobiece narty są także lżejsze i elastyczniejsze, a do ich produkcji wykorzystywane są inne materiały. Poza tym, zmniejszona masa tego typu nart pozwala na uniknięcie nadmiernego obciążenia nóg narciarki podczas biegu, a także ułatwia wniesienie nart na stok.

Różnice konstrukcyjne – jakie mają znaczenie w praktyce?

Ze względu na inną budowę nart – zaprojektowanych z myślą o różnicach anatomicznych – można zauważyć, że narty damskie ułatwiają kobietom wykonanie szybkiego skrętu. Dzięki swej elastyczności, narty mogą opierać się i wyginać na śniegu przy mniejszym ciężarze ich użytkowniczki. Poza tym, będą one szybciej reagowały przeniesienie ciężaru ciała z jednej stopy na drugą.

Na jakie, jeszcze, kwestie warto zwrócić uwagę wybierając narty?

W zależności od tego czy jesteś początkującym narciarzem, czy też królujesz na stokach od lat – dobierz odpowiednią długość nart. Przyjęło się, że narciarski żółtodziób najlepiej poradzi sobie z nartami o 20 – 15 centymetrów krótszymi od swojego wzrostu. Natomiast, doświadczony narciarz, może pokusić się o zakup nart sięgających mu do czoła. Kobietom łatwiej przyjdzie jazda na nartach sięgających ich brody, a mężczyznom o długości, mniej więcej, do nosa. Wybierając narty należy pamiętać, że narciarstwo to taki rodzaj sportu, w którym odpowiednie dopasowanie sprzętu do budowy i umiejętności użytkownika jest bardzo istotne. Dobrze wybrane narty zmniejszą ryzyko kontuzji oraz wpłyną, znacząco, na komfort szusowania. Poza wzrostem narciarza i poziomem jego umiejętności dobrze jest także wziąć pod uwagę styl i miejsce jazdy, a także warunki jakie panują na stoku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie nowoczesne rwery elektryczne.

Author

Comments are closed.