Decyzja o tym, że dziecko pojedzie na swoje pierwsze kolonie, powinna zostać podjęta wspólnie – rodzice oraz dziecko. Nie ma co przymuszać dziecka do takiego wyjazdu, jeżeli ono samo nie czuje odpowiedniej potrzeby.

Indywidualne potrzeby dzieci

Czy dziecko na pewno chce jechać na kolonie? Może się okazać, że radosny i nader energiczny siedmiolatek, wręcz nie będzie mógł się doczekać tego wyjazdu, ciągle zamęczając swoich rodziców pytaniami o dzień wyjazdu. Ale bywają też dziesięciolatkowie, które takich wyjazdów, z niewiadomych przyczyn, będą unikać. Nie chcą bo po prostu nie odczuwają takiej ochoty. W żadnym wypadku nie ma co wywierać na niego presji. Nie ma co przyspieszać tej chwili. Tak samo jak nie ma idealnego wieku, kiedy to taki wyjazd można zaplanować. Zawsze na pierwszym miejscu należy postawić indywidualne potrzeby swojego dziecka.

Forma i miejsce wypoczynku

Kolonie 2022 organizowane są w różnych miejscach. Decydując się na formę i miejsce wypoczynku, należy uwzględnić opinię dziecka. Tak, aby dziecko mogło czuć się tam dobrze. Warto, na pierwszy wyjazd, wybrać takie miejsce, które maksymalnie znajduje się do trzech godzin jazdy od domu. Dziecko będzie podświadomie czuło bliskość swoich rodziców, dzięki czemu na wyjeździe będzie czuło się zdecydowanie pewniej. Na dalsze miejsca, czas przyjdzie w kolejnych latach.

Czym jest obóz i kolonia?

Róża Wiatrów zaprasza do siebie nie tylko najmłodsze pociechy, ale i starszą młodzież. No tak, wszystko jest fajnie, ale czym właściwie jest taka kolonia i obóz? Rodzice powinni opowiedzieć o tym swojemu dziecku, aby wiedzieć, na co uczestnik takiego wyjazdu może liczyć. Wspomnienia dorosłych na pewno będą bezcenne. Dziecko tym bardziej nie będzie bało się wziąć udziału w takim wyjeździe. No bo skoro mama i tata byli kiedyś, to dlaczego ja bym nie mógł sobie z tym poradzić? 

Kontakt z rodzicami

Dzisiaj kontakt z rodzicami jest zdecydowanie bardziej ułatwiony. W końcu każdy maluch ma swojego smartfona. Nie ma jednak co przesadzać ze zbyt dużą ilością telefonów na wyjeździe. Może warto wcześniej ustalić z dzieckiem, ile tych telefonów ma być? Aby móc zachować się rozsądnie, zalecany jest jeden telefon na dzień. W szczególności, jeżeli dziecko jest na swoim pierwszym wyjeździe. Z czasem przyjdzie taki moment, że dziecko samo nie będzie chciało dzwonić do swoich rodziców, ponieważ najzwyczajniej w świecie, nie będzie miało na to czasu. 

 

Author

Comments are closed.

Ochranné kryty na záhradné slnečníky  Záhradný ratanový a teakovy nábytok ubezpieczenie samochodu