Wymiana filtrów oleju jest czymś, czego nie powinniśmy zaniedbywać. Ten zdawać by się mogło mało istotny element, jest w rzeczywistości niezwykle ważny. To on odpowiada za filtrowanie oleju, a tym samym za sprawność i prawidłowe działanie całej jednostki napędowej. Zabrudzony czy zatkany filtr może znacząco obniżać osiągi i komfort jazdy oraz wpływać negatywnie na działanie silnika, w ekstremalnych sytuacjach prowadząc do jego uszkodzenia. Kiedy zatem trzeba wymienić filtr oleju?
Filtry oleju wymiana
Na prawidłową pracę układu smarowania silnika wpływa kilka czynników, jednak najważniejszym z nich są regularne wymiany zarówno oleju silnikowego, jak i filtra oleju. Przy czym zaleca się, aby obie te czynności realizować kompleksowo. Czyli przy każdej wymianie oleju, należy wymienić także filtr oleju. Same filtry oleju, nawet te z wyższej półki, nie są na tyle drogimi częściami, żeby trzeba było chodzić w tym przypadku na jakieś kompromisy.
Co do częstotliwości wymiany filtrów oleju i samego oleju, jest to sprawa dość indywidualna, jednak z reguły producenci zalecają robić je raz do roku albo co kilka lub kilkanaście tysięcy kilometrów – w zależności od rodzaju zalewanego oleju oraz trybu jazdy od 10 tysięcy km (np. jazda na krótkich dystansach) do 20 tysięcy km (np. jazda na długich dystansach).
Rodzaje filtrów oleju
Obecnie w kwestii wymiany filtrów oleju najczęściej mamy do czynienia z wkładami filtra, ponieważ producenci montują jego obudowę jako stały element silnika. Dzięki temu filtry oleju nie są drogie, a ich typ i cena zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. To z kolei wpływa na efektywność filtracji. Do wyboru mamy materiały standardowe, takie jak celuloza, odznaczające się najmniejszą efektywnością. Kompozytowe, które łączą w sobie kilka warstw celulozy i włókniny. I syntetyczne, odznaczające się największym zakresem filtracji.
Ponadto wkłady filtrów różnią się wymiarami, dlatego przy wyborze trzeba koniecznie sprawdzić, jaki filtr będzie pasował do naszego silnika. Ważne są:
- średnica zewnętrzna filtra
- średnica wewnętrzna filtra
- wysokość filtra
Źle dobrany filtr może powodować spadek ciśnienia oleju, złą filtrację oraz wycieki z silnika.
Jaki filtr oleju wybrać?
Wybór filtru oleju warto rozpocząć przede wszystkim od zaleceń producenta. Jeśli jednak szukamy bardziej wydajnych rozwiązań, które mogą zwiększyć osiągi jednostki i poprawić pracę silnika, to w takiej sytuacji bierzemy pod uwagę przede wszystkim rozmiar wkładu filtra, jaki będzie pasował do silnika naszego samochodu.
Jeśli nie możemy znaleźć dokładnych informacji, ponieważ rozmiary wkładu są naprawdę różne nawet obrębie marek czy modeli samochodu i zależne od rodzaju i typu silnika, to warto poszukać filtrów oleju w sklepie online Ucando.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka części, gdzie po podaniu marki, modelu i rodzaju silnika błyskawicznie znajdziemy pasujące do naszego auta filtry.
Przy wyborze filtrów oleju warto również wziąć pod uwagę rodzaj oleju, jaki stosujemy do swojego silnika. W przypadku olejów syntetycznych warto postawić na jak najbardziej wytrzymałe filtry olejowe, ponieważ tego typu oleje mogą przyczyniać się do szybszej eksploatacji filtra.
Comments are closed.