Nowoczesne procesy produkcyjne nierzadko wiążą się ze śmiałymi wyzwaniami, którym zdecydowanie nie jest łatwo sprostać. Nowoczesna elektronika potrafi na szczęście uporać się z najbardziej karkołomnymi zadaniami. W zastosowaniach przemysłowych szczególne miejsce zajmują optyczne czujniki ramkowe.

Jak działa czujnik ramkowy?

Czujniki ramkowe wykorzystują światło widzialne lub podczerwone. W bardziej zaawansowanych zastosowaniach mogą być dodatkowo wspomagane światłem lasera. Tak zbudowane czujniki monitorują przestrzeń znajdującą się w obszarze okna. Pozwala to na kontrolowanie nie tylko pojedynczego punktu, lecz większego obszaru. W zastosowaniach produkcyjnych może to mieć ogromne znaczenie. Nie wszystkie procesy technologicznie da się zaprojektować w taki sposób, aby ułożenie wytwarzanych produktów było w pełni powtarzalne. Rozwiązaniem są właśnie optyczne czujniki ramkowe.

Jakie rodzaje procesów można kontrolować z wykorzystaniem czujników ramkowych?

Procesy wytłaczania i prasowania mogą cechować się niezbyt wdzięczną urodą polegającą na losowym ułożeniu i pozycji przestrzennej produkowanych części. Może to znacznie utrudniać kontrolę procesu, weryfikację ilości produkowanych sztuk na godzinę oraz wczesne wykrywanie problemów jakościowych. Rozwiązaniem tego problemu są optyczne czujniki ramkowe. W zależności od producenta można za ich pomocą wykrywać części o wielkościach rzędu 0,5 – 0,8 mm wzwyż. Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem czujników ramkowych jest ich duża niezawodność nawet w obszarach, gdzie nie jest łatwo utrzymać czystość. Wiele czujników jest wrażliwych na zapylenie czy ryzyko ubrudzenia smarem. Specyficzna konstrukcja czujników ramkowych pozwala przynajmniej na częściową eliminację tego utrudnienia. Co równie istotne za pomocą tego typu czujników można wykrywać elementy metalowe oraz niemetalowe.

Czym się różnią czujniki cyfrowe od analogowych?

Producenci oferują czujniki ramkowe w wersji cyfrowej oraz analogowej. Różnią się one nieco swoimi możliwościami, dlatego warto przeanalizować sposób działania obu rozwiązań. Czujniki analogowe pozwalają w łatwy sposób dokonywać pomiarów w czasie rzeczywistym. Natomiast cyfrowe wersje czujników opierają się na uniwersalnej zasadzie działania PNP/NPN. Co ważne, czujniki są umieszczone w bardzo wytrzymałej obudowie, która może być półotwarta lub zamknięta. Sygnalizacja LED czuwa, aby stan czujnika i jego ustawienia były łatwo weryfikowalne. Gdy kontrola procesu staje się trywialna, najważniejszym zadaniem staje się wyliczenie zaoszczędzonych godzin wolnego czasu oraz pieniędzy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.

Author

Comments are closed.

Ochranné kryty na záhradné stoličky a kreslá  Ochranné kryty Ochranné kryty na záhradné grily a ohniská