Nawet drobne wykroczenie na drodze ma swoje konsekwencje. Nieostrożna jazda, nadmierny pośpiech czy brawura mogą sprawić, że na Twoim koncie pojawią się punkty karne. Jeśli liczba niechlubnych punktów przekroczy dopuszczalną normę, możesz stracić prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi. Warto pamiętać, że punkty zachowują swoją ważność jedynie przez określony czas, a polskie prawo daje kierowcom narzędzia pozwalające wykasować ich część. W jaki sposób możesz zredukować liczbę punktów przyznanych przez policję? Sprawdź nasze rady!

Automatyczne kasowanie punktów karnych

Kasowanie punktów karnych odbywa się automatycznie po dwóch latach od opłacenia mandatu. Jeszcze do niedawna punkty były ważne rok. Na mocy nowelizacji prawa o ruchu drogowym, okres ten uległ wydłużeniu do 24 miesięcy. Egzamin na prawo jazdy zdałeś zaledwie kilka miesięcy temu? W takim razie miej się na baczności! Dla świeżo upieczonych kierowców (ze stażem do jednego roku) dopuszczalny limit wynosi 20 punktów.

Warto pamiętać, że nowe przepisy zaostrzają prawo i mają skłonić kierowców do zachowania większej dyscypliny. Jeszcze do niedawna podczas zatrzymania kierowca łamiący przepisy mógł otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych. Obecnie jednorazowy limit wynosi aż 15 punktów.

Kursy dla nieostrożnych kierowców

Liczba zgromadzonych punktów zbliża się do niebezpiecznej granicy? Ratunkiem będzie dla Ciebie specjalny kurs organizowany przez najbliższy WORD. Po odbyciu 6-godzinnego, płatnego kurs z Twojego konta zostanie wykasowanych 6 najstarszych punktów. Uczestnictwo w kursie jest płatne i kosztuje od 300 do 400 złotych. Nie można brać w nim udziału częściej niż raz na 6 miesięcy.

Author

Comments are closed.