Nieużywane samochody, przechowywane w garażach czy na parkingach, to prawdziwy kłopot dla ich właścicieli. Kiedy samochód jest unieruchomiony, pojawia się pytanie: kiedy nie trzeba płacić za OC? Czy taka sytuacja w ogóle jest możliwa? Co mówią polskie przepisy?

Od kiedy nie trzeba płacić za OC?

Powodów do nieużytkowania samochodu może być wiele – jego unieruchomienie z powodu awarii, zmiana sposobu dojazdów do pracy na bardziej ekologiczny (np. rower). Pojazdy mogą być również garażowane przez dłuższy czas ze względu na sposób i czas ich użytkowania – doskonały przykładem są tu motocykle, które w czasie zimy nie są wykorzystywane. Czy w takich sytuacjach możemy zadać sobie pytanie: kiedy nie trzeba płacić za OC? Odpowiedź jest prosta: nie ma możliwości czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu – w związku z tym, nie ma również możliwości czasowego zwolnienia z konieczności płacenia składek OC.

Każdy zarejestrowany samochód podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC oraz zachowania jego ciągłości. Wynika to zarówno z Kodeksu Drogowego, jak i ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie zapłacimy OC na czas, i samochód nie zachowa ciągłości ubezpieczenia, będziemy musieli liczyć się z surowymi karami pieniężnymi, nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Dlaczegoo prawo wymaga zachowania ciągłości ubezpieczenia?

Wiele osób zada sobie pytanie: dlaczego nieużywany pojazd musi być stale ubezpieczony? Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych odpowiadają: ubezpieczenie pozwala na zabezpieczenie interesów właściciela pojazdu w sytuacji, kiedy osoba trzecia, bez zgody właściciela, postanowi skorzystać z samochodu. Przypadkami, kiedy nie trzeba płacić za OC, są: wyrejestrowanie samochodu lub też przerejestrowanie go jako pojazd zabytkowy. 

Author

Comments are closed.

Záhradný ratanový a teakovy nábytok Kvetináče z umelého ratanu https://xann.pl/sitemap