Coraz większa ilość Polaków decyduje się na podjęcie pracy poza granicami Polski – okazuje się, że wyjeżdżają oni nie tylko do popularnych prac sezonowych czy opieki nad osobami starszymi, ale również jako specjaliści z konkretnych dziedzin. Jak w praktyce wygląda dzisiaj rekrutowanie na stanowiska poza granicami Polski? Jak przygotować się do emigracji zarobkowej, kiedy dostaniemy ofertę pracy za granicą?

Rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona online

Aplikowanie na dane stanowisko wygląda klasycznie – zazwyczaj pod wskazany adres musimy wysłać nasze CV, nierzadko z listami motywacyjnymi. Jest to pierwszy etap rekrutowania. Drugim jest konkretna rozmowa umówiona na dany dzień, najczęściej telefoniczna lub też przeprowadzana za pośrednictwem kamery internetowej. W przypadku pracowników technicznych często są oni zapraszani na testy, które muszą wykonać osobiście. Ostatnim etapem rekrutacji jest rozmowa z potencjalnym przełożonym, który nie tylko chce nas poznać, ale również określić poziom naszego zaangażowania w proces rekrutacyjny. 

Skąd tak duże zainteresowanie pracy poza granicami Polski? Wiele osób decyduje się na wyjazd na stałe, a nie – jak bywało to do tej pory – na kilka miesięcy czy na rok. Tak duża zmiana podyktowana jest przede wszystkim chęcią lepszego życia, lepszych zarobków. Nie ma wątpliwości, że zagraniczni pracodawcy cenią sobie specjalistów z konkretnych branż – to szansa na wyższe zarobki, ale również na znaczne podniesienie naszej stopy życiowej. 

Pamiętaj o rozliczeniu z fiskusem!

Jak rozliczyć podatek z Niemiec lub z innego kraju, kiedy zdecydujemy się na stałą, legalną pracę? Okazuje się, że nie jest to trudne, konieczne jest jednak zebranie wszelkich niezbędnych dokumentów. Jeśli zależy nam na odzyskaniu nadpłaconego podatku w Polsce konieczne jest rozliczenie się zarówno za granicą, jak i w Polsce. Jeśli nie chcemy zwrotu podatku wystarczy rozliczyć się w kraju, gdzie pracowaliśmy. 

Author

Comments are closed.