Zarządzanie informacjami w każdym przedsiębiorstwie powinno zostać wykonane z należytą starannością. Tak, aby móc zapewnić ich należyte bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę współczesne czasy, nie jest to tak łatwe. Dlatego tym bardziej należy zmierzyć się z tym niezbyt łatwym zadaniem.
Obowiązujące normy
Wdrożenie ISO 27001 nie będzie możliwe, jeżeli ktoś w ogóle nie będzie wiedział z czym ma tak naprawdę do czynienia. Zanim rozpocznie się proces wdrażania, należy zapoznać się z treściami, które w owych normach są spisane. Można je zakupić do tzw.”własnego użytku”. Dostępne są one m.in. na stronie PKNu. To jedyne, legalne źródło, gdzie owe normy są dostępne. Co można w nich znaleźć? M.in. wyjaśnienie tego, czym tak naprawdę jest ISO 27001. To co jest tam napisane, poniekąd może przerażać, ale nie warto się łamać. Może i jest to napisane specyficznym językiem, ale z odpowiednią pomocą (np. DJB doradztwo) wszystko zostanie zrozumiane.
Szkolenia z obowiązujących norm
W związku z tym, że ciężko samodzielnie zrozumieć obowiązujące normy, warto udać się na specjalne szkolenia, które pomogą zrozumieć, czym tak naprawdę jest certyfikat ISO 27001. Co więcej, można się również przekonać, ile taki jeden, międzynarodowy dokument jest w stanie wnieść dobrego dla danego przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowego. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że certyfikat odnosi się nie tylko do produkcji, ale również do tych firm, jakie na co dzień zajmują się świadczeniem różnego rodzaju usług. Czasem warto udać się na tego typu szkolenia nawet wtedy, jeżeli ktoś już taką wiedzę ma. Dzięki temu będzie można upewnić się, że nie zostały wprowadzone żadne aktualizację – a jeżeli tak było, będzie można zawsze się z nimi zapoznać.
Potrzebne dokumenty
Normy zostały przeczytane, szkolenia zostały odbyte. Czas na to, aby opracować dokumentację. W tej kwestii potrzebny będzie audyt ISO 27001. Tym bardziej, że opracowanie dokumentacji uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie firmą ma się do czynienia uwzględniając tym samym chociażby jej wielkość. Napisanie samych procedur nie powinno stanowić problemu, jeżeli nad całym procesem będzie czuwać sztab odpowiednich specjalistów. Warto pomyśleć o tym, aby nowe procedury miały przyjazną formę. Taka, która będzie zrozumiała dla wszystkich, zaangażowanych stron, tzn. nie tylko dla kadry kierowniczej, ale również dla szeregowych pracowników, którzy również będą mieli z tym na co dzień do czynienia.
Comments are closed.