Wyjazd do pracy za granicę nie jest niczym zaskakującym i nowym – Polacy chętnie korzystają z tej możliwości, podejmując się zarówno prac sezonowych, jak i pracy na lato. Coraz większa ilość specjalistów decyduje się na to, aby wyjechać na stałe i podjąć pracę na pełen etat w krajach takich jak np. Niemcy. Wybór naszych zachodnich sąsiadów nie jest przypadkowy – względna bliskość to spory atut!

Praca w Niemczech – atuty

Specjaliści szukający pracy w Niemczech mają w czym wybierać – nasi zachodni sąsiedzi proponują wiele stanowisk przede wszystkim w branżach takich jak automotiv. Inżynierowie mogą liczyć przede wszystkim na wysokie zarobki, ale też pracę w międzynarodowych zespołach. Korporacje dbają o swoich pracowników: oferowane szkolenia i kursy to nic innego jak inwestycja w nich, co w przyszłości może owocować znacznie wyższymi wynikami finansowymi dla marki. Dodatkowo pracodawcy na wszelkie sposoby starają się skusić specjalistów do pracy w ich zakładach – może być to prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ale również możliwość skorzystania z benefitów socjalnych, kart sportowych. Również kwestia przeprowadzki do Niemiec może być mniej skomplikowana dzięki pracodawcom – proponują oni możliwość mieszkania w mieszkaniach pracowniczych przez określony czas, do momentu samodzielnego znalezienia mieszkania na wynajem. 

Jak załatwiać sprawy finansowo-podatkowe?

Pracując legalnie w Niemczech pamiętajmy o tym, że po zakończeniu roku podatkowego konieczne jest rozliczenie podatku z Niemiec. Rozliczenia dokonamy poprzez Internet – to wygodna i bezpieczna droga, pozwalająca nam ominąć kolejki i stratę czasu w urzędach. Dodatkowo pamiętajmy również, że jako rodzice zatrudnieni na prawach niemieckich możemy wnioskować o przyznanie Kindergeld. 

Author

Comments are closed.