Kolizja na drodze może przytrafić się najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu kierowcy. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu komunikacyjnemu nie musisz naprawiać wozu z własnej kieszeni. Aby ubezpieczyciel zajął się likwidacją szkody, musisz wcześniej zgłosić wypadek zgodnie z wytycznymi. Jak wygląda zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Sprawdź!

Ubezpieczenie szkody do ubezpieczyciela – co należy zrobić?

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela nie jest skomplikowane i problematyczne. Możesz zrobić to telefonicznie albo przez stronę internetową. Aby dopełnić wszystkich formalności i otrzymać należne pieniądze, konieczne jest sporządzenie protokołu w miejscu zdarzenia. Dokument, który zostanie przekazany ubezpieczycielowi, powinien zawierać dokładny czas i miejsce zdarzenia, okoliczności i przebieg, dane samochodów i kierowców oraz numery polis. Niezwykle ważne jest, aby dokładnie sfotografować uszkodzenia oraz kokpit z widocznymi licznikami. Możesz sporządzić dokument samodzielnie lub skorzystać z wzorów znajdujących się na stronach internetowych towarzystw oraz witrynie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

W niektórych sytuacjach (na przykład kiedy obie strony przedstawiają inne wersje albo jeden z kierowców jest nietrzeźwy) konieczne jest wezwanie policji.

Ile masz czasu?

Co ważne, nie wszystkie skutki wypadku czy stłuczki dają o sobie znać bezpośrednio po zdarzeniu. Czasami mankamenty wychodzą na światło dzienne po czasie. Z tego względu masz aż 3 lata na zgłoszenie ubezpieczycielowi szkody materialnej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w przypadku szkody osobowej czas ten jest jeszcze dłuższy i wynosi aż 20 lat.

 

 

Author

Comments are closed.