Dom i Wnętrze

Pralka – niezbędny element każdego mieszkania

 

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez działania sprawnej pralki. Jest ona jednym z najważniejszych urządzeń AGD, które znajdują się w każdym mieszkaniu. Umożliwia ona oczyszczenie brudnych ubrań całkowicie samodzielnie. Wystarczy tylko wrzucić je do pralki i udostępnić jej dojście do prądu i wody. Jednak te ostatnie są bardzo ważne. Bowiem pralka nie działa na powietrze. Jej użytkowanie wiąże się z kosztami za energię i wodę, które ponosi jej użytkownik. Ile wody i prądu zużywa pralka?

 

Ile wody i prądu zużywa pralka?

Wiele osób nie zdaje sobie prawy ile wody i prądu zużywa pralka. Na co dzień nie myśli się o takich rzeczach dlatego mając chwilę warto dowiedzieć się ile tak naprawdę korzystanie z tego urządzenia kosztuje.

 

Na początku warto dowiedzieć się ile prądu zużywa pralka. Przede wszystkim prąd potrzebny jest jej do napędzania całego mechanizmu prania i oczywiście podgrzewania wody. Za ten ostatni proces odpowiedzialna jest tak zwana grzałka, która według specjalistów zużywa największą ilość energii. Dodatkowo wprawienie bębna w ruch również pobiera energie. Mimo wszystko ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile uniwersalnie pralka zużywa prądu. Wszystko zależy od modelu i jego nowoczesności. Wielu producentów podaje ilość kilowatogodzin, które pralka zużywa na 100 prań. Średnie obliczenia pokazują, że jedno pranie pobiera około 0,9 kilowatogodziny. Aby obliczyć ile kosztuje jedno pranie należy wykonać obliczenie, w którym uwzględni się własny, indywidualny koszt za jedną kilowatogodzinę. Wtedy można mniej więcej oszacować ile kosztuje nas jedno pranie.

 

W przypadku wody jej zużycie również nie jest uniwersalne dla każdej pralki. Średnie wyliczenia pokazują, że na jedno pranie pralka zużywa około 45 litrów wody. Jednak zależy to od wielkości pralki – im większa pralka tym z reguły będzie pobierać więcej wody i na odwrót.

 

Dowiedz się więcej: Ile wody i prądu zużywa pralka?

 

 

 

Podsumowanie

Aby dokładnie obliczyć ile kosztuje pranie należy przeliczyć ile płaci się średnio za 0,9 kWh i za 45 litrów wody. Każda osoba ma podpisaną inną umowę dlatego trzeba to liczyć ,,pod siebie”.